Psihоlоškа kаrаktеrizаciја muških likоvа u rоmаnu Kiklоp, Rаnkа Маrinkоvićа | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Psihоlоškа kаrаktеrizаciја muških likоvа u rоmаnu Kiklоp, Rаnkа Маrinkоvićа". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Универзитет у Нишу
Филозофски факултет
Департман за српски језик и књижевност
Семинарски рад из Упоредног проучавања јужнословенских књижевности 20. века
Ниш, 2009.
У периоду послератног стваралаштва два оквирна тематска подручја хрватских прозаиста су: рат као опсесија властитог детињства и савремени градски живот. Први тематски оквир говори о младој генерацији која гледа на рат са одстојањем, са аспекта сопствених траума из детињства. Други тематски оквир обухвата теме из урбанизоване средине као што су: млад човек, отуђеност, усамљеност, свакодневне ситуације из друштвеног живота...
2. Роман Киклоп као уједињена слика легенде и стварности
Ово дело говори о интелектуалцима и полуинтелектуалцима загребачке средине и времену уочи Другог светског рата, о 1941. години и дешавањима из тог периода у Загребу. Дата је општа атмосфера тога времена, са једне стране приказан је ноћни живот, пијанчења и лумповања загребачких боема, а са друге страх, безумље, општа пометња која је присутна међу људима. Ипак, тај безбрижни ноћни живот је сам по себи само бег од реалности који се огледа у јакој вољи и жељи људи да забораве на зло које полако, али сигурно захвата целу Европу, цео свет.
Композиција Киклопа указује на то да је роман обликован као прича у причи. Прича о животу и различитим дешавањима необичне боемске дружине и њених предводника Уга и Маестра, прича о Мелкиору Тресићу и његовој неоствареној љубави према лепотици Вивијани су само подлога за развијање друге симболично-алегоријске приче о судбини морепловаца са брода „Менелај“ који бивају заробљени од стране људождера. Прича о људождерима је дата у виду имагинарне слике, сна главног јунака дела, али како се радња у роману одвија, тако и ова прича постаје све стварнија. И као што се на филму постижу обједињавања, тачније прожимања сна и јаве, тако се у >Киклопу> прожимају сан и јава из два облика људождерства. И роман >Киклоп> је заправо уједињена слика легенде и стварности: авет крволочне животиње, и авет фашистичког људождера, постају једна монструозна симболика уништења човјека.
Симболика романа може се увидети и из самог наслова дела. Митска слика Киклопа, једнооког џина са Сицилије, изједначава се са обликом сваког зла, првенствено са немачким окупатором. Киклоп је то застрашујуће биће које сваког часа вреба свој плен, чека нову жртву. Он је жедан крви, гости се људождерством и идентичан је крволоку модерних времена, фашизму.
3. Атмосфера и ликови романа
Ово дело се одликује сложеном структуром, а два битна елемента структуре су атмосфера и ликови који чине једну нераскидиву целину. Не може се говорити о атмосфери, а да се не говори о ликовима и обратно. Попут душе и тела спојени су ови структурални елементи који нам омогућују да роман разумемо на прави начин, да схватимо његову идеју и смисао постојања.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET